The Fed Thinks Bitcoin is Nothing New – Talk About Missing the Point

Ekonomiści z Nowojorskiej Rezerwy Federalnej powiedzieli wcześniej w tym tygodniu, że Bitcoin był jak fiat i każdy z jego rewolucyjnych aspektów, a mówienie o tym, że jest nową formą pieniędzy, było przepełnione i błędem. Ku naszemu zaskoczeniu przykuło to uwagę i gniew społeczności kryptokurrency, a także jednego z jej głównych przeciwników, Petera Schiffa.

Michael Lee i Antoine Martin, ekonomiści z Nowojorskiej Rezerwy Federalnej, opublikowali w czwartek na blogu zatytułowanym “Bitcoin to nie jest nowy rodzaj pieniędzy”.

Jedna z linii wyboru brzmiała: “Bitcoin może być pieniądzem, ale nie jest to nowy rodzaj pieniędzy”, mówili. Podstawowym argumentem, na który się natknęli było to, że fiat money jest w samym sercu bezwartościowym przedmiotem, który otrzymuje swoją wartość i wartość na podstawie tego, że ludzie go używający zaszczepiają mu pewną wartość.

Ten argument można z pewnością rozszerzyć na Bitcoin, ponieważ on również nie ma wewnętrznej wartości poza tą, którą narzuca mu cały rynek. Ale ekonomistom wiele brakuje w tym względzie. Idea wymiany żetonów wartości, które nie mają prawdziwej wartości dla towarów i usług, trwa od lat i lat.

Argumentem jest to, że Bitcoin jest taki sam, i że nie jest niczym nowym.

“Historia dostarcza lekcji o tym, co stanowi dobry pieniądz, jak również o tym, co stanowi dobry mechanizm transferu”, napisano. “Te lekcje mogą pomóc krypto walutom rozwijać się w sposób, który czyni je bardziej użytecznymi.”

Pomijając ten punkt.
Punkt przedstawiony przez ekonomistów, którzy łączą Bitcoin Billionaire z fiatem i utrzymują niektóre aspekty fiatu, jak wiemy dzisiaj, jest rzeczywiście oczywisty. Ale z filozoficznego punktu widzenia, handel czymkolwiek za cokolwiek innego, wracając do barterowania, może mieć ten sam argument.

Złoto, antyteza fiata, jest również cenne tylko dlatego, że ludzie nadają mu wartość, a jeśli zostanie użyte w transakcji, można go również porównać do fiata. Ale to właśnie tutaj ludzie – jak Peter Schiff – którzy użyli tego argumentu New York Fed w tweecie przeciwko Bitcoinowi, również wskazywaliby na niedobór złota.

Jednak złota jest tylko tak mało, jak wiemy, że obecnie jest. Złoto ma nieznaną podaż, a jego podaż może być jeszcze wykorzystana później, a nawet gdy pojawi się nowa technologia. Jeśli na przykład nagle znaleziono meteor, który był litym złotem, a technologia pozwoliła nam wydobywać go z tonażu – ile braków i wartości złota by utrzymało?

Z drugiej strony Bitcoin kiedykolwiek będzie miał tylko 21 milionów monet, a więc jest o wiele bardziej deficytowy. W związku z tym można by wyciągnąć wniosek, że wykorzystanie przykładu ekonomisty, zgodnie z którym Bitcoin jest bardziej podobny do fiata niż złota, jest błędem opartym na niedoborze.

Pieniądze i więcej

Jedyną kwestią związaną z fiat money jest to, że jest to coś, co mamy od wielu lat, a Bitcoin nie jest niczym nowym. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ to, co mówią, to że transakcje nie są niczym nowym, a Bitcoin może być używany do transakcji, więc tak – to nie jest nowe.

Ale to właśnie dodatkowe rzeczy, które Bitcoin może robić, czynią go innym. Przedstawiliśmy już jego niedobór – który jest naprawdę wymierny. Ale jako system fiat, który jest zdecentralizowany i stworzony do deflacji, ma tendencję w przestrzeni nigdy wcześniej nie widzianej.

Wartość fiata nie pochodzi od ludzi, którzy go używają, lecz od scentralizowanych sił, które go tworzą. Ale dla Bitcoina jest to wartość fiat dla ludzi, ponieważ nie ma nikogo odpowiedzialnego, a jego wartość pochodzi z rynku ludzi, którzy go używają.

To jest nie tylko nowe, ale ważne, ponieważ pokazuje to, że pieniądze mogą być naprawdę zdecentralizowane i być narzędziem dla ludzi. Dodatkowo, jest to deflacyjna gotówka, co oznacza, że w rzeczywistości lepiej nadaje się na łagodny składnik aktywów.

Tak więc, choć kiedyś złoto było używane do handlu i transakcji, ale teraz jest bardziej do przechowywania i obserwowania jego wzrostu, Bitcoin jest zarówno – przekraczając granice i robi coś, co nie zostało zrobione przez innego składnika aktywów na tym poziomie.